biuro@cgt.com.pl
  +48 18/549-15-10

Jakie kotwy zastosować? - czyli jak zakotwić garaż do podłoża

Wybierając garaż, ustalając jego kształt i wymiary należy zdecydować z jakiej blachy ma być wykonany. Co jest lepsze, zwykły ocynk, czy blacha akrylowa? Oczywiście, że akrylowa. Są dwa powody dlaczego.

Pierwszy powód to trwałość. Blacha akrylowa to tak naprawdę blacha ocynkowana, która została pomalowana. Ściślej mówiąc została na nią fabrycznie nałożona warstwa powłoki organicznej w wybranym kolorze z palety RAL.

Drugi powód to estetyka. Nie da się ukryć, że garaż wykonany z blachy akrylowej wygląda po prostu lepiej. W dodatku na jednym garażu niejednokrotnie łączymy 2 lub 3 kolory blachy i nie podnosi to ceny. W stałej ofercie mamy zawsze około 14 kolorów blach akrylowych takich jak RAL 1002, RAL3005, RAL3009, BTX2701, RAL5010, RAL 6020, BTX4702, RAL7016, RAL 7024, BTX5703, RAL8004, BTX2702, RAL8017, BTX6701, RAL9005, RAL 9006, RAL9010. 

Nowością są blachy imitujące drewno. Jest to odmiana blachy akrylowej, na której zamiast zwykłego jednolitego koloru nadrukowano różnokolorowy wzór imitujący słoje drewna. To coś takiego jak np. fronty meblowe MDF. Oczywiście jest to efekt jedynie wizualny 2D, tzn. że w dotyku blacha jest gładka i nie da się wyczuć ręcznie nadukowanych słojów. Obecnie posiadamy 2 kolory blachy drewnopodobnej ZŁOTY DĄB i CIEMNY ORZECH. Standardowo stosujemy tą blachę na ściany garażu lub np. na samą bramę, natomiast zawsze dach wykonujemy ze zwykłego koloru, najczęćiej jest to czekoladowy brąż o symbolu RAL8017 lub jego odmiana matowa BTX6701. Garaże wykonane z blachy drewnopodobnej doskonale komponują się z otoczeniem w przydomowych podjazdach i ogrodach imitując budynki wykonane z drewna.

Poruszając problematykę wybrou rodzaju blachy na nasz garaż należy wspomnieć, że do pełni szczęścia potrzebne są jeszcze nity, którymi blacha jest przymocowana do konstrukcji w kolorze RAL dopasowanym do koloru blachy . Standardowo stosuje się nity aluminiowe w kolorze srebrnym. Zastosowanie nitów malowanych podnosi nieco cenę ale rekompensuje się dobrą estetyką.

Dla tych którzy chcą kupić garaż ocynkowany i poxniej go malować. Owszem można, ale czy się to opłaca trzeba zdecydować samemu. Po pierwsze puszka porządnej farby poliwinylowej do ocynku np. Lowicyn w pojemniku 5 litrowym kosztuje około 197 zł, czyli nie tak mało. Według podanych na etykiecie informacji taka ilość powinna wystarczyć na około 50 m2, czyli na garaż typowy, który ma 44 m2 powierzchni jedna puszka powinna wystarczyć. Po drugie należy jeszcze czymś odtłuścić blachę, doliczyć rozcieńczalnik, pędzel lub rolkę no i przede wszystkim swój cenny czas. Biorąc pod uwagę fakt, że za kolor na typowym garażu doliczamy od 300 do 350 zł (z wyjątkiem drewnopodobnego) malując garaż we własnym zakresie można zaoszczędzić około 50 zł. Czy warto, należy zdecydować samemu.

 

powrót